Aké typy satelitných systémov poznáme

Najznámejšie a najpoužívanejšie typy satelitných systémov u nás sú:

  • GPS (USA) Global Positioning system
  • GLONASS (Rusko) Globalnaya navigatsionnaya sputnikovaya sistema
  • GALILEO (EÚ)

Väčšina sveta používa satelitný systém GPS.

Aký má zmysel mať viac globálnych navigačných satelitných systémov? Najmä keď máte toľko zariadení, ktoré vám nedovolia samostatne používať Galileo alebo GLONASS a namiesto toho ste nútení ich používať spolu s GPS?

Ide o to, že každý z týchto systémov je riadený inou krajinou.

Vláda danej krajiny môže so svojím satelitným systémom robiť čo chce.  To znamená, že by teoreticky mohli rozhodnúť o úplnom zrušení napr. GPS. Keby sme nemali žiadne alternatívy, dostali by sme sa do nepríjemnej situácie.

Okrem týchto troch systémov majú Čína, India a Japonsko tiež svoje vlastné alternatívy, ktoré však zďaleka nie sú také spoľahlivé ako už zavedené systémy. Globálne pôsobí iba BeiDou (Čína), regionálne zas NavIC (India/Južná Ázia) a Michibiki QZSS (Japonsko a v Oceánia).

Satelitný vyhľadávací systém Cobra CONNEX

Celoeurópsky satelitný vyhľadávací systém odcudzených vozidiel. V prípade neautorizovanej manipulácie s vozidlom sa odošle signál na pult bezpečnostnej služby, ktorá zabezpečuje 24-hodinové stráženie vozidla a vykoná štandardnú protikrádežovú procedúru (aktivácia blokovania motora, sledovanie a dohľadanie vozidla.

GPS

GPS alebo globálny pozičný systém je satelitný navigačný systém vo vlastníctve Spojených štátov. Prvý krát bol uvedený na trh v roku 1978, čo z neho robí najstarší navigačný systém vôbec. A to je možno hlavný dôvod, prečo je tak široko používaný všade na svete.

Americké GPS má v súčasnosti okolo 30 funkčných satelitov na obežnej dráhe, v nadmorskej výške viac ako 20,000 kilometrov. Táto nadmorská výška je známa ako Stredná obežná dráha Zeme a všetky satelity GPS obiehajú okolo Zeme dvakrát denne. V ideálnom prípade by mali byť na Zemi pomocou GPS viditeľné pre osobu štyri satelity GPS.

Polohová presnosť GPS je až 5 metrov pod holým nebom, čo je celkom dobré. GPS už ale nie je najrýchlejší ani najpresnejší navigačný systém. Používanie jedného z ďalších systémov v kombinácii s GPS má množstvo výhod.

GLONASS

GLONASS je skratka pre Globalnaya navigatsionnaya sputnikovaya sistema a je vo vlastníctve Ruska. Prvý satelit GLONASS bol vypustený v roku 1982 – len 4 roky po tom, ako USA vypustili svoje vlastné satelity GPS. Je však potrebné poznamenať, že konštelácia satelitov GLONASS bola plne funkčná v roku 1995, ale čoskoro potom bola odstránená z dôvodu problémov s financovaním. Až na konci 90. rokov sa tento systém stal opäť jednou z najvyšších priorít.

Do roku 2010 sa vďaka  GLONASS podarilo pokryť celé ruské územie.

V mnohých ohľadoch sú GPS a GLONASS prakticky to isté. Družice GLONASS sa nachádzajú v nadmorskej výške viac ako 19,000 kilometrov, čo je len minimálny vzdialenostný rozdiel od satelitov GPS. Vo vesmíre je to úplne zanedbateľné. Satelity GLONASS využívajú Strednú obežnú dráhu Zeme a sú schopné za deň prekonať 2,125 otáčok okolo Zeme. Jednu rotáciu dokončia o 30 minút rýchlejšie ako satelity GPS, ale len preto, že sú o niečo bližšie k Zemi.

V reálnom svete to neznamená absolútne nič. Jedna vec, z ktorej by ste mohli ťažiť, je skutočnosť, že satelity GLONASS ponúkajú presnosť v rozsahu 4,5 až 7 metrov. Ale aj to znamená, že niekedy sú presnejšie ako GPS, inokedy nie.

GALILEO

Galileo je najmladší zo všetkých satelitných systémov a je to projekt vyvíjaný Európskou úniou. Galileo by mal mať v obehu celkovo 30 satelitov. Z tých 30 má byť 24 plne funkčných družíc a zvyšných 6 má byť náhradných. Prvý testovací satelit Galileo bol vypustený v roku 2005, skutočný operačný satelit sme však na obežnej dráhe videli až v roku 2011. Samotný navigačný systém začal fungovať až v roku 2016.

Družice Galileo sa nachádzajú v nadmorskej výške viac ako 23,000 kilometrov, čo je vyššie ako v prípade GPS aj GLONASS. Z tohto dôvodu im dokončenie jednej rotácie trvá dlhšie (okolo 14 hodín), čo znamená, že za 24 hodín môžu dokončiť iba 1,7 otáčky.

Hlavným účelom systému Galileo je poskytnúť vysoko presný pozičný systém nezávislý od GPS a GLONASS, aby sa európske národy nemuseli spoliehať na americké alebo ruské satelity. Družice Galileo majú tiež ponúknuť lepšiu presnosť ako GLONASS aj GPS – odhaduje sa, že civilní používatelia môžu očakávať presnú polohu až do 1 metra, čo je dosť pôsobivé.

Nepretržitý dohľad nad vašim vozidlom

Pomocou StarLine autoalarmov s GPS a GPS lokalizátorov v našej ponuke si môžete svoje vozidlo jednoducho skontrolovať prostredníctvom mobilnej aplikácie alebo SMS s presnosťou až 2,5 metra s podporou satelitných systémov GPS a GLONASS.

Aká je výhoda používania viac ako jedného satelitného systému?

Vo väčšine prípadov si vlastne nemôžete vybrať, ktorý satelitný systém chcete použiť.

Kombinácia dvoch satelitných systémov má však určité výhody. Ak používate iba GPS, vaše zariadenie si môže zvoliť medzi 30 rôznymi satelitmi, aby určilo váš signál. Ale keď používate GPS s GLONASS alebo s Galileo, je tento počet viditeľných satelitov takmer dvojnásobný. To znamená, že zariadenie dokáže rýchlejšie určiť vašu presnú polohu a v niektorých prípadoch sa dokonca zlepšuje presnosť polohy. Nezabudnite, že váš GPS prijímač sa musí na určenie vašej polohy pripojiť aspoň k 3 satelitom.

GPS, GLONASS alebo Galileo?

Existuje najlepšia možnosť?  Hlavný rozdiel medzi GPS, GLONASS a Galileo je v tom, ktorá krajina ich vytvorila. USA, Rusko a Európska únia chcú mať veľmi presný systém určovania polohy nezávislý od ostatných, aby mohli túto službu ponúkať aj v prípade, že jeden z ďalších systémov zlyhá. Rozdiely vo výkonoch sú pre priemerného používateľa sotva viditeľné, takže skutočne nezáleží na tom, ktorý presne používate. Iba keď začnete používať kombináciu dvoch navigačných systémov, môžete vidieť určité vylepšenia presnosti. GLONASS sa odporúča používať v horských oblastiach a vyšších zemepisných šírkach, zatiaľ čo Galileo môže mierne zvýšiť presnosť v mestskom prostredí.

Viac satelitov rozmiestnených po oblohe môže viesť k priaznivejšiemu rozloženiu („geometrii“), a tým k lepšej presnosti a rýchlejšiemu určovaniu polohy.


Dva navigačné systémy = viditeľnejšie satelity. To je rozhodujúce pre mestskú krajinu s mnohými poschodovými budovami odrážajúcimi signály.